+420 558 840 617
mic@stramberk.cz
Do Pamětní knihy města Štramberka zapsal začátkem 30. let 20. stol. kronikář Augustin Raška; 11 pověstí o Kotouči zaznamenal ve druhé pol. 19. stol. podle vyprávění své babičky.
Pramen: SOkA Nový Jičín
(legenda)
(dle B. Remeše)
U mlýna "Kotuláku" pod Kotoučem stávala kdysi malá chaloupka. Obýval ji chudý krejčí.
Před dávnými časy zle řádil v moravské zemi mocný čaroděj Kotouč. Byl tak zpupný, že nad sebou neuznával žádné vyšší moci a hýbal nebem a zemí.
Před více než tisíci lety pohané, tehdejší země Moravy držitelé, chtěli na Kotouči, jenž později od křesťanů horou Olivetskou a Kalvarií byl pojmenován, vystavěti nedobytný hrad kamenný, ale co za dne vystavěli, to všecko nočním časem bylo pobořeno a rozmeteno.
V Lidečku (u Valašských Klobouk) byla kdysi překrásná dívka. Jmenovala se Terézka.
(stará lidová pověst)
Byl Štědrý den, poslední den adventu. Stmívalo se, chumelilo a ostrý severák metl sněhové vločky přímo do tváře s Kotouče z obchůzky se vracejícímu Jurovi Fajarovi k štědré večeři v rodinném kruhu na Plaňavě, kde byla jeho chaloupka. Fajar byl hajný, stařeček už bezmála 70letý, ale co zažil tehda, nikdy se mu v životě nepřihodilo.
(dle podání učitele Jana Fišera z Těšetic)
Na témže jihovýchodním srázném svahu Kotouče, kde ještě do konce minulého století byla pověstná Čertova díra, dokud úporným lámáním kamene nebyla zničena, však více k východu je malá, pěkně klenutá jeskyně na způsob kaple s třemi kulatými otvory, z nichž dvěma dolejšími rozkošně malebný pohled do údolí, na usměvavý Frenštát a Radhošťské pásmo Bezkyd s jeho severním předhořím Červeného kamene, i na Peklách a Štramberčíku.
K ženklavskému sedláku Matoušovi přišel kdysi před dávnými věky, kdy ještě na Kotouči černokněžníci sídlili, jeden z černokněžníků a prosil, aby ho přestěhoval.
(námět z vlastních zkušeností)
Světoznámá jeskyně Šipka na severovýchodním výběžku Kotouče bývala prý sídlem v šedé dávnověkosti nejen trpaslíků, ale i černokněžníků. Ti byli duchové, kteří často zjevovali se v lidské podobě.
Tatarské uši (dle professora a spisovatele J. Havelky)
O vrchu Kotouči se vypravuje od nepaměti ve Štramberku i v širém okolí jeho, že mnoho věků za starodávna sídlili v něm trpaslíci neboli pidimužíci v jeho jeskyních a trpasličích slujích.
V Tamovském mlýně měli velmi hezkou dceru. Chodil za ní čert a chtěl, aby si ho vzala za muže. Ona pravila, že si ho vezme, ale až odnese Kotouč, který stojí jim ve vyhlídce, a to než kohout ráno zakokrhá.
(pověst z Kopřivnice)